Juniperus virginiana skyrocket

         Varijetet virdžinijske kleke (Juniperus virginiana) raste do visine od 5 metara. Krošnja je usko kupasta, širine do 1,5 metara. Izrazito dekorativna vrsta, brzog rasta, koja se lako prilagođava različizim uslovima. Dobro uspijeva na različitim zemljištima, izuzetno dobro podnosi zagađenje životne sredine i ima veoma dobru otpornost na niske temperature. Jednostavno i efektno se kombinuje sa drugim vrstama, a posebno je pogodna za sadnju uz staze, prilaze, isticanje ulaza, žardinjere i slične prostore.

 
 
 
 

Juniperus squamata blue star  

         Kleka, formira pravilni okrugli četinarski žbun, patuljaste forme i atraktivnog izgleda. Nakon 10 godina dostiže visinu do 1 m. Spororastući žbun se ističe iglicama neobične plave boje, i spada među najdekoratvinje četinare.

 
 
 
 

Juniperus squamata meyeri        

         Neobična, izuzetno dekorativna biljka, koja se lako kombinuje sa drugim četinarima. Raste podjednako u visinu i širinu, od 1,5 do 2 metra. Ima brojne guste grane, koje su povijene prema gore, sa tankim vrhovima. Iglice su plavo zelene do plavo bijele sa nijansama srebrne i bijele boje. Raste uspravno i u širinu tako da formira krošnju atraktivnog izgleda.

 
 
 
 

Juniperus chinensis glauca  

 
 
 
 

Juniperus chinensis old gold  

         Kineska kleka, veoma dekorativnog izgleda. Patuljastog rasta ima specifičnu poleglu formu, sa žuto zelenim iglicama, koje su na vrhu zlatno žute boje. Boja biljke se ne mijenja tokom godine. Dostiže visinu rasta do 80 cm i širinu do 2 metra. Spororastući mladi izbojci tokom rasta padaju i formiraju krošnju specifičnog oblika.

 
 
 
 

Juniperus horizontalis

         Puzajuća borovica predstavlja niski, uvijek zeleni, brzorastući, puzajući grm. Većinom se sadi kao prekrivač zemljišta, jer raste više u širinu nego visinu. Vrlo velika brzina rasta i prilagodljivost različitim vrstama zemljišta omogućavaju široku primjenu ovoj biljci. Dobro uspijeva u posudama, na posebnim mjestima, kamenjarima, pojedinačno ili grupno, kao prekrivač zemljišta i kao bonsai.

 
 
 
 

Picea glauca conica  

         Kupasta plava smrča, jedan od najviše gajenih četinara patuljaste forme. Raste veoma sporo i za 20 godina naraste do visine od 1,5 metara. Dostiže maksimalnu visinu rasta od 2 do 3 metra. Ima veoma gustu i kupastu krošnju sa iglicama koje su u početku svijetlo zelene, a kasnije postaju plavo zelene. Odgovaraju joj skoro svi tipovi zemljišta, sadi se u grupama i pojedinačno, a koristi se kao bonsai.

 
 
 
 

Thuja occidentalis "smaragd"   

         Vrsta se karakteriše intenzivnom zelenom bojom, velikom gustinom krošnje i pogodna je za žive ograde i pojedinačnu sadnju. Maximalno dostiže visinu od 3 metra. Izuzetno je otporna na različite uslove sredine, usko kupastog izgleda, posebno je pogodna za gradske uslove. Odgovaraju joj različiti tipovi zemljišta.

 
 
 
 

Thuja occ. normal

 
 
 
 

Thuja occ. columnaris  

         Kupolasta tuja, zadržava kupolastu formu bez posebnog orezivanja i održavanja. Često se koristi za žive ograde, kojima nije potrebno posebno održavanje. Ima pravilno poredane grane i zelenu boju iglica, koja na jesen prelazi u smeđe zelenu. Posebno je pogodna za žive ograde, kamenjare, uz mogućnost pojedinačne i grupne sadnje. Odgovaraju joj različiti tipovi zemljišta, na koje se lako prilagođava.

 
 
 
 

Thuja occ. globosa

         Okruglasta zapadna tuja. Ima loptast oblik i otporna je na uslove sredine. Grane su joj opružene ravnomjerno raspoređene. Koristi se za niske žive ograde.

 
 
 
 

Thuja occ. rheingold

          Žbunasta forma, naraste do visine od 1,5 metara. Vrhovi imaju specifične nijanse zlatno žute boje što omogućava obogaćivanje boja vrtova i zelenih površina. Odlično se prilagođava različitim vrstama sredine. Posebno je pogodna za mala dvorišta.

 
     
 

Prethodna  strana