Picea abies 

         Obična smrča, kojoj najviše odgovaraju područja sa velikom vlažnosti, pogotovo vlažna zemljišta. Pogodna je za ozelenjavanje prostora, posebno kod pošumljavanja. Dobro podnosi obrezivanje bočnih grana, a vrh i kompletna centralna grana se ne smiju rezati ili ozbiljnije oštetiti na neki drugi način. Koristi se za stvaranje gustih i vrlo visokih živih ograda, koje dostižu i do 10 metara visine. Najviše se koristi kao novogodišnje drvo.

 
     

Picea pungens 

         Bodljikava (srebrnasta) smrča, dobro podnosi sušu, zagađenu sredinu, jake mrazeve i lako se adaptira na različita okruženja. Vrsta je izuzetno otporna na uticaje vjetra i snijega i na vjetroizvale i snjegoizvale. Obrazuje vrlo guste žive ograde, i posebno je pogodna za orezivanje. Izuzetno dekorativan četinar, koji se sadi i podjednako dopadljivo djeluje u grupama ili pojedinačno.

 
     

Picea omorica (Pančićeva omorika) 

          Pančićevu omoriku mnogi stručnjaci smatraju najljepšim evropskim četinarom. Stablo je zanimljivog izgleda, visoko kupasto, sa lijepim bojama četina i šišarki. Lako se prilagođava različitim vrstama zemljišta, staništima, tako da izvanredno uspijeva u različitim sredinama. Posebno dobro podnosi gradsku klimu i okruženje. Pogodna je za pojedinačnu i grupnu sadnju, okućnice, parkove i visoke živice. Dostiže visinu od 25 m, a porijeklo je iz doba tercijera. Grane na vrhu su usmjerene prema gore, a prema dnu se spuštaju i vise, sa vrhovima grana usmjerenim na gore. Prirodno stanište Pančićeve omorike ja samo na području Balkanskog poluostrva, ali se zbog izražene otpornosti na industrijska zagađenja odomaćila širom svijeta, gdje ukrašava mnogobrojne zelene površine. Iglice sa donje strane imaju dvije bijele linije, a sa gornje strana su sjajno zelene boje. Dužina iglica iznosi od 8 do 18 mm.